אודות פנימה

'פנימה' הוא מיזם שהוקם על ידי שילוב של שתי עמותות המקדמות פיתוח וליווי של קהילות משימתיות (הסבר בהמשך) בפריפריה.

עמותת תור המדבר מקדמת קהילות עירוניות בפריפריה ועובדת עם בוגרי תנועות נוער, מגזרים וזרמים שונים בחברה הישראלית. העמותה פועלת מול קבוצות המבקרות בבאר שבע כבר מספר שנים ועוסקת בהדרכות בנושאים שונים, ביניהם האתגרים העומדים בפני קהילה עירונית בנגב. 

עמותת נטיעות הוקמה במטרה להקים קהילות עבור חרדים בעלי תשובה. שלהם גישה פלורליסטית בהתמקדות בפריפריה, על מנת שיקחו חלק בהצמחתה וישמשו כגשר בין שני העולמות, החרדי והחילוני. 

ההחלטה לחבור יחד ולייצר את מיזם 'פנימה' נובעת מהאמונה המשותפת באותה מטרה. צמצום הפערים החברתיים בפריפריה על ידי הקמת וטיפוח קהילות משימתיות. החיבור אינו מובן מאליו וזו הפעם הראשונה ששתי העמותות עובדות בשותפות ביחד. בינואר 2016, החל לפעול פרוייקט פנימה ומאז הועברו סיורים ותכנים רבים. 

 

האתגר עליו מבקש הפרוייקט 'פנימה' לענות

הסטארט-אפ ניישן, הכותל ומצדה הם המסד עליו בנוי כמעט כל סיור בישראל של קבוצה מאורגנת. לצד החשיבות שאנו רואים בסמלים הללו, אנחנו חושבים שכמעט בכל המקרים ישנו גם פספוס גדול. פספוס של ישראל האמיתית על אתגריה החברתיים, המגוון הרב-מגזרי ומיזמיה החברתיים פורצי-הדרך. 'פנימה' הנו מיזם שכשמו כן הוא, מטרתו להציב אלטרנטיבה תיירותית-חינוכית שתיקח את המשתתפים למסע אל תוככי החברה הישראלית ותחשוף בפניהם לעומק את השבטים השונים המרכיבים אותה ואת האתגרים עמם היא מתמודדת, זאת באמצעות שיתוף-פעולה עסקי-חברתי של קהילות משימתיות אשר חוצה מגזרים ויוצר חיבור לא רק עבור משתמשי הקצה אלא גם בתוך המערכת והארגון עצמם.

מספר מרכיבים במרחב בו מתקיים הפרוייקט 'פנימה' שאותו אתם מתכוונים לשמר/לחזק

קהילות משימתיות הן קבוצות של צעירים שמחליטים להתיישב יחד בערים שונות בפריפריה, ולהתחייב אחד לשני לאורך חייהם. הקהילות לרוב חיות באותו רחוב או שכונה, מציינות יחד חגים, שבתות ואירועי חיים כגון חתונות ובריתות. הקהילות מסכימות על זהות קולקטיבית המשייכת אותן לאותה קבוצה. כל קהילה מפעילה מיזמים חברתיים בשיתוף עם תושבים מקומיים על פי צרכים העולים מהשטח, כגון פיתוח מיזמים לנוער בסיכון, עבודה עם העירייה לשיפור התשתיות, שיפור שירותי הבריאות בעיר ועוד.

מרחב הקהילות המשימתיות הנו מרחב מגוון מעצם טבעו, ואנו עובדים עם קהילות מכל קצוות הקשת החברתית בישראל: דתיים, חילונים, ערבים, בדואים, דרוזים, חרדים ובעלי-תשובה. אנו רואים במגוון הזה נקודת-חוזק במרחב הפעולה שלנו, וסבורים שהוא מהווה למעשה מיקרו-קוסמוס של החברה הישראלית המתהווה לאור תחזיותיו של הנשיא ב'נאום השבטים'. מטרתנו הנה לשמר את המגוון הזה ולחזק את המנהיגים הצעירים הצומחים בתוכו באופן בו הם לומדים לשוחח ולשתף-פעולה מלכתחילה.

מרכיב נוסף שאנו מתכוונים לשמר ולחזק הנו הדיאלקטיקה שבין חשיבה לאומית, ואף עולמית, לבין פעולה מקומית שורשית. הקהילות המשימתיות פועלות מלמטה ברמה המקומית על אתגרים בתחומי הרווחה, החינוך, התרבות והתעסוקה אך הן תמיד מחוברות להקשר לאומי רחב יותר של משימותיהן. הדבר קשור באופן הדוק גם לאתגר החיים המשותפים, כאשר מחברים את יירת המחרב המשותף ברמה המקומית לחזון המשותף הלאומי.

מטרות ודרכי הפעולה

המתודולוגיה משתנה בין תוכנית לתוכנית אך הגרעין נשאר זהה. כל ביקור כולל תוכנית חוויתית החושפת את המשתתפים לאתגרים השונים עמם מתמודדת החברה הישראלית דרך מפגש בלתי אמצעי עם חבר קהילה המשתף בסיפורו האישי. המשתתפים בתוכנית ישמעו על העבודה היצרתית שנעשתה ונעשית ויזכו להזדמנות לשאול שאלות תבונתיות הנוגעות לתפקידם של קהילות משימתות בשינוי מקומי.

המיזם מחבר בין קהילות מסוגים ומגזרים שונים בכדי לייצר מיזם חברתי-עסקי משותף. המיזם לא רק מחנך את לקוחותיו לחיים משותפים אלא יוצר חיים כאלו בפועל באמצעות חיבור בין הקהילות השותפות למיזם.

 

 

תמונה של גייב אקסלר, מתכנן ומבצע פרוייקט פנימה

גייב אקסלר (מתכנן ומבצע):

גייב אקלסר הוא במקור משיקאגו ועובד בתחום של חינוך ישראלי בלתי פורמלי ותיירות חינוכית כבר 10 שנים. יש לו תואר ראשון בהיסטוריה מאוניברסיטת בינגהמטון ותואר שני ממכללת סופרטוס בלימודי יהדות מקצועיים. ב2010 הוא עשה עלייה עם אשתו והשתתף בהקמת הקהילה המשימתית "בארות" בבאר שבע. הוא אב גאה לסלע והדר, כשהוא לא עובד על הבאת קבוצות לקהילות ברחבי הוא הארץ הוא נהנה מלטייל, לקרוא ולשחק כדורסל.

 

 

 


הכירו את המדריכים שלנו

אדיר בן טובים

תמונה של אדיר בן טובים, מדריך בפנימה
31, מתגורר בלוד. מלווה קהילה משימתית של סטודנטים בעיר ומנחה סדנאות בטעם מיזם עצמאי שהקים בשם "מכאן – סדנאות הסברה ישראלית". בעבר הקים את 'ואהבת – בית  מדרש להט"בי' וכיום עובד על פרויקט 'גאווה בסלון' בו חברי קהילה הלהט"בית מספרים את הסיפור היציאה מהארון וחוויות שלהם בחברה הישראלית.

אמאל אבו אלקום

תמונה של אמאל אבו אלקום, מדריכה בפנימה

נשואה ואם לילד, נולדה בכפר הבלתי מוכר ואדי אל נעם. ב־18 השנים האחרונות היא גרה בשגב שלום ועובדת ביחידה לקידום נוער במועצה. היא מייסדת עמותת 'נשים בדואיות למען עצמן' ואפילו זכתה בפרס 'יפה לונדון־יערי' בשנת 2013 שהוענק לארבע נשים פורצות דרך אשר עוסקות ביוזמות חברתיות.

איציק קריספל

תמונה של איציק קריספל, מדריך בפנימה

יזם חברתי, איש חינוך וקהילה תושב אופקים. יו"ר ומייסד העמותה הקהילתית אחוזת נגב – עמותה לשינוי חברתי המתמקדת בעשייה והעצמה עבור תושבי העיר אופקים והנגב במטרה ליצור מציאות חדשה. מייסד אתר האינטרנט: אופקים פורטל העיר – אתר חדשותי וקהילתי.

נעמי אפרת

תמונה של נעמי אפרת, מדריכה בפנימה

פעילה בעשייה החברתית ב-13 השנים האחרונות. היא מנהלת ויוזמת של הקהילה הרפורמית בבאר שבע, כמו כן היא היוזמת של מרכז ההורה-ילד בבאר שבע

יעקב (קובי) טרבלסי

תמונה של קובי טרבלסי, מדריך בפנימה

מתגורר במושב שובה בעוטף עזה. אומן בתחום העיצוב הבלתי פורמלי. ראש פתוח ולב חם אחרי הנחיית קרקס צועני בבולגריה ניהול צוות בידור בשוויץ…וחידוש המוח והלב כל ראש השנה באומן. עוסק מזה שלושים וחמש שנה בפריחה אישית וחברתית לכל הגילאים ולכל המגזרים

עזריה פטגו

תמונה של עזריה פטגו, מדריך בפנימה

נולד בשנת 1981 בכפר מרבה הסמוך לעיירה גונדר (Gonder) בצפון אתיופיה, למשפחה שעסקה בחקלאות ובמלאכות אומנות. בגיל 10 עלה לארץ, התחנך בחינוך תורני והתגייס לצנחנים במסגרת ישיבת הסדר. בעל תואר ראשון בחינוך ותואר שני בספרות חז"ל. מוסמך לרב קהילה ולמנחה קבוצות, מתגורר בקרית גת, נשוי ואב ל- 5 ילדים.

ג'מאל אלקרינאוי

תמונה של ג'מאל אלקרינאוי, מדריך בפנימה

פעיל חברתי שנולד ברהט, גדל והתפתח דרך המערכת האקדמית הקים ומנהל את "השחר החדש" בנגב. אדם בעל חזון, הארגון הוא ביטוי של הרצון שלו להעלות את רמת החינוך לקהילה הבדואית בנגב של ישראל. ב2014 קיבל ג'מאל פרס רקנאטי-קופ-צ'ייס-רש"י ליזמות בעבודה סוציאלית על העבודה החדשנית שלו בקהילה.

לאה תנעמי

תמונה של לאה תנעמי, מדריכה בפנימה
בעלת תשובה, אמא, מתגוררת במעלותבאה מעולם הרפואה המשלימה, חובבת אומנות, טבע ומפגשים אנושיים. מזמינה אתכם למפגש מרתק עם קהילה מיוחדת בתהליך של "חזרה הביתה ולישראליות". אמנים מטפלים, מוזיקאים ואנשים מתוקים במסע של החיים. מוזמנים לשיחה ומבחר סדנאות – אמנות, מוזיקה ,פלייבק, גינון.