בואו להכיר את קהילת קריית-גת

מה אנחנו מציעים?

סיור יחיד במינו להכרת המסורת האתיופית האותנטית, בחווה החקלאית של קהילת הנני בקריית גת. במהלך הסיור נכיר את המרכז המקיים פעילויות שונות לקהילה, ובעיקר נהנה מסדנאות נדירות כגון כתיבה באמהרית ובנייה בבוץ בסגנון אתיופי.

במפגש מרתק עם חברי הקהילה, נשמע ונחווה את סיפור העלייה מאתיופיה וההסתגלות בארץ, וכן נלמד על דרכם לשילוב מורשת יהדות אתיופיה בסביבה החברתית הוותיקה.

פרטי הסיור :

  • גודל הקבוצה – עד 100 אנשים.
  • משך הסיור – שעתיים.
  • גילאים – 15+

לפרטים נוספים ויצירת קשר לחץ כאן

מי אנחנו?

שרידים מהאומה היהודית שרדו באתיופיה (כוש) למעלה מאלפיים חמש מאות שנים, עוד מאז תקופת חורבן בית ראשון וגלות בבל ואולי עוד טרם לכך. יהודים אלו חיו ושגשגו במרחבים הפראיים של אפריקה, מנותקים מכל שאר העולם היהודי, ועם זאת שמרו על זהותם הייחודית, על מנהגיהם ועל חלומם הבלתי פוסק לחזור ביום מן הימים לירושלים, פסגת שאיפות אבותיהם. בסוף שנות ה- 70 ותחילת שנות ה- 80 החלום החל להתגשם, כשמדינת ישראל יצאה במבצע חשאי להחזיר יהודים נשכחים אלו אל ארצם ואל חיק עמם. כך החל מסע הירואי והיסטורי של למעלה מעשרים אלף יהודים, שעזבו את כפריהם, השאירו מאחור כל פיסת רכוש שהיתה ברשותם ויצאו למסע רגלי של אלף קילומטרים ויותר לכיוון סודן, שם הכינו להם אנשי מוסד תשתית ודרך להגיע לישראל.

"אתכלית – כפר ביתא ישראל" בקרית גת הוא יוזמה חינוכית של עמותת "הנני" המספקת תשובה ייחודית ויוצאת דופן לכמה מהאתגרים החברתיים איתם מתמודדים יהודי אתיופיה. הארגון הוקם ע"י צעירים ממוצא אתיופי שגדלו בקהילה וכאבו את כאביה. משפחות צעירות אלה לקחו על עצמן לחזק ולהעצים את הקילה ולהטמיע אותה טוב יותר בתוך החברה הישראלית, ממקום של כבוד לשורשים וחיבור למסורת העשירה והעמוקה שלה. ארגון זה של קהילות משימתיות מורכב מקבוצות של צעירים מוכשרים, בוגרי צבא ואקדמיה, אנשי חינוך ובעלי מקצוע, שהשתלבו בחברה הישראלית אך בחרו לחזור לשכונות המוחלשות ולהיות חלק בלתי נפרד מהקהילה המקומית כדי לעשות שינוי חברתי אמיתי ועמוק מבפנים.

את מטרת הפרויקט ניתן בביטוי "זקיפות קומה ודעה קדומה" – חיזוק תחושת הגאווה והערך העצמי אצל יוצאי אתיופיה דרך חיבור מחדש אל המסורת העשירה שלהם. והחלשה של דעות קדומות בציבור הישראלי הכללי, דרך חשיפתם לאוצרות התרבות האתיופית בדרך חווייתית ומעניינת. אתכלית – כפר ביתא ישראל הוא מרכז חקלאי/חינוכי/תיירותי שמחזיר ליושנה את עטרת החיים הכפריים האתיופיים הפשוטים, המחוברים בטבעיות אל האדמה והסביבה, ומחזיר לחיים את התרבות הנשכחת של יהודי אתיופיה.

לאתר "אתכלית"