בואו להכיר את קהילת שגב שלום

מה אנחנו מציעים?

החברה הבדואית במדינת ישראל מתמודדת עם קשיי הסתגלות והשתלבות רבים. בעיקר בהבדלים תרבותיים מהותיים הנובעים מיסודות המסורת. כתוצאה ממעבר מחיי נדידות להתיישבות מודרנית. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון ל2016, ישנם 72% אחוזי אבטלה בקרב נשים בדאויות.

אמאל אבו אלקום, אשר מעבירה את הסיור, חלמה להיות רופאה, אך נאלצה לעזוב את בית הספר כבר בכיתה ח'. כיום היא מקדישה את זמנה למען נשים אחרות ולשיפור החיים במגזר הבדואי. היא מפעילה פרויקטים לעידוד הלמידה ודואגת לחלוקת שמיכות ותנורי חימום בחורף, ואפילו זכתה בפרס על פעילותה החברתי.

בישוב הבדואי שגב שלום, אתם מוזמנים לחוות את המסורת הבדואית באמצעות מפגש אישי, סדנא מרתקת עם זקנות השבט, המשמרות את המסורת בעין
הקיימות. בסדנא נחווה יצירה מסורתית עם יצירת תכשיטים, ושיחה עמוקה על המקום של נשים בחברה הבדואית. נשות עמותת "נשים בדואיות למען עצמן" פועלות לשינוי מעמד הנשים הערביות בנגב, ותלמדו כיצד הן מעודדות אותן לפעול למען עצמן וחברתן. בנוסף, תוכלו להכיר את החברה ואתגריה בצורה יותר רחבה עם תצפית על יישובים לא מוכרים ועל שגב שלום והסבר מתושב המקום.

פרטי הסיור :

  • גודל הקבוצה – עד 50 אנשים.
  • משך הסיור – שעתיים
  • גילאים –  16+.
  • את הסיור נתחיל עם תצפית על היישוב ורקע היסטורי ועדכני על החברה הבדואית.
  • יש גם אפשרות לסייר ביישוב לא מוכר צמוד לשגב שלום ולאכול ארוחה בבית של אחד התושבים ולשמוע את הסיפור האישי שלהם.

לפרטים נוספים ויצירת קשר לחץ כאן

מי אנחנו?

קהילת "יד ביד", המורכבת בעיקר מנשים בדואיות, פועלת להעלאת איכות החיים בישוב הבדואי "שגב שלום", זאת באמצעות קידום הנשים ומעמדן בישוב. הקהילה עושה זאת על ידי העצמת היוזמה הנשית ליצירת והובלת פרויקטים בישוב בפרט, תוך דגש על העצמת הנשים והמשפחה בכלל. מטבע הדברים, מתמקדת הפעילות בנושאים הקרובים ללב הנשים- חינוך, אורח חיים מקיים בבית, והעצמה אישית וקבוצתית.

תחומי הפעילות של הקהילה כוללים:

חינוך– מעורבות הורית בבתי הספר, התנדבות בשיפוץ גני ילדים, יצירת מסגרות משלימות לשעות הפנאי ועוד.

רווחה– חלוקת מזון, ביגוד וציוד לימודים למשפחות נזקקות.

קיימות– פיתוח פרויקטים מקיימים בשיתוף התושבים ומשרד להגנת הסביבה.

"בית מורשת" – פרויקט תיירות חינוכית, המציע תכנים בנושא מעורבות חברתית-קהילתית, תוך חשיפה למורשת והתרבות הבדואית המסורתית.

לורם איפסום הוא כינוי לטקסט חסר משמעות לחלוטין – הנקרא לפעמים גם דמי טקסט אוג'יבריש – ומיועד להיות ממוקם בסקיצות עיצוביות – של עלונים, מגזינים, מודעות, אתרי אינטרנט וכו' – במקום הטקסט האמיתי הסופי – עד שיהיה טקסט אמיתי.